Oğlum Bana Mama Dedi

Parçalı bulutlu bir perşembe günü. Yoğun iş gününün ardından tırtılımla bizim sitedeki oyun parkındayız. Tırtılım uzaktan bana bağırıyor heyecanla “fil figürünü buldum anne, gel de fil pastası yapalım” diye. Ve bütün heyecanını tek bir kelime ile binlerce mimik ve hareketle anlatıyor. „MAMAAAAAAAAA!!!!“
Yanyana oturduğumuz, parkta tırtılımın yaşıtı kızıyla oynayan anne bana dönüp, „oğlun sana mama diyince bozulmuyor musun?“ diye soruyor. Önce şaşırıyorum soruya, nedense çok intim bir soru gibi geliyor, kendimi atağa uğramış, hafif çıplak hissediyorum. Sonra benim cevabımı beklemeden bana kendi hikayesini anlatıyor. Almanya’dan İsrailli eşini tanıyınca göç edip Tel Aviv’e yerleşmiş, ilk iki oğlunu orada dünyaya getirmiş. Oğullarıyla kendi almanca konuşmasına rağmen, oğullarının ilk kelimleri hep İbranice olmuş, hatta ilk oğlu ona almanca anne -mama- demeyi reddetmiş, sadece „אִמָא“ diyormuş. Önceleri içini büyük bir hüzün kaplamış ama bilememiş bu hüzün hatta biraz da kızgınlık nereden geliyor diye. Sonra farketmiş ki oğunun ona Almanca anne demesini istiyormuş. Böylece eşiyle ve eşinin bütün İsrailli ailesiyle bir anlaşma yaparak kendine hep אִמָא değil de mama dedirttirmiş. Böylece aynı duyguları ikinci oğluyla yaşamamış, oğlu ona herkes gibi mama demiş.

Onun hikayesini dinlerken bazı yerlerde kendimi görüp çok iyi empati yapabildiysem de, hikayelerimizdeki farkı, duygu dünyamızdaki farklı renkler ve kokuları düşündüm.

O kocaman İsrailli ailede tek Almandı, oraya ait olmayan tek yabancıydı. Büyük ihtimalle bu ayrı dünyaları sürekli içinde taşıyarak oğullarıyla Almanca üzerinden kurduğu yepyeni bir atmosferde İsrail etkisi olmadan yaşamak istedi. Böylece oğlunun o atmosfere ait olmayan bir kelime ile tam da olmasını istemediği şeyi yapıp almanca yörüngesini terk etmesi, görevi iptal etmesi anlamına geldi. E annenin de çok canı yandı tabii. Büyük ihtimalle tesadüf değil şu anda artık İsrail!de değil de Almanya da yaşıyor oluşları.

Bizim hikayemiz de, same same but different. Anne de baba da Alman kozmik evrenine ait olmasalar da, beraber kurdukları dünya, Almanca dönüyor. Yabancıyız, ana dilimiz değil Almanca ama aile dilimiz artık. Bir de ana dili ve baba dili var bizde, farklılar onlar da birbirinden. Böylece kocaman bir dil salatasıyız bir ailece. Oğlum da buna yakışır biçimde, Türkçe, Almanca ve İspanyolca kokteyli ile konuşmaya başladı. Bazen öyle şeyler söylüyor ki, sadece bizim kurduğumuz dünyada anlaşılıyor söyledikleri. 

O yüzden bozulmuyorum.

Biliyorum çünkü tırtılımın dünyası benden çok daha geniş. 

Çok daha renkli. 

Çok daha kalabalık. 

Çok daha heterojen.

Eğer beklentim benimle olan bağında sadece beni dünyamda kalması olursa, onun kocaman dünyasını görmezden gelirmişim geliyor çünkü.

Eğer özgürce kelimelerini seçmesinden dolayı bozulacaksam, benim önceden belirlediğim ve arzu ettiğim bir yolda ilerlemesini istediğimi düşünür, seçimlerinde kendini tamamen özgür hissedemez çünkü.

Bütün tırtıllar küçücük kocaman bireydir çünkü.

Tırtıllar güvende, sıcacık aidiyet duygularından , ebeveynlerinin ellerinden geldiğince beklentilerini geriye çektiklerinde kocaman özgürlükleriyle en güzel kelebek olurlar çünkü.

Bence.

Annelik delilik çünkü.

Oğlum Bana Mama Dedi” için 2 yorum

  1. Günaydıııın Çok güzel bir analiz olmuş kızım. Çok güzel bir yazı. Çok beğendim… Gittikçe güzelleşiyorsun ve çocuğa nasıl yaklaşılır onu geleceğe nasıl sağlıklı taşırım duygusunu her geçen gün ilerletiyorsun. Bizden daha iyi olduğunu görmek bizi gururlandırıyor. Öpüyorum güzel kızım

    Not: Bir ara Alman kadının neden böyle davrandığına ilişkin fikrim var. Bir ara konuşuruz. Senin yorumlarından daha iyi değil ama sana katkı sağlayacak başka bir perspektif olabilir belki…

    iPhone’umdan gönderildi

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: