Muz ve Korona Günlükleri

O muzu öyle ısırmayacaktın benim küçük tırtılım.

Karantinadayız yaklaşık bir haftadır. Korona virüsü dünyada tanık olduğun ilk ve korkarım ki son olmayacak bir pandemiye dönüştü, bizler gibi bir çok insan, yeryüzünde ilk defa karantinamsı bir deneyim yaşıyor.

Ha bizim için çok bir şey değişmedi, o ayrı. Biz zaten -günlük gezmelerimizi ve son üç haftalık İstanbul ziyaretimizi saymazsak- gönüllü karantindayız seninle yedi aydır zaten. 

Almancada Abnabelung (göbek kordonunun düşmesi, ayrılması. Bu nedenle fiil ayrılmak için de kullanılıyor) diye güzel bir kelime var, şu anda mecazi olarak yine bu süreci yaşıyorum seninle. Belki de ilk defa bu kadar yoğun. Bu dünyaya geldiğinden, vücudunun benden ayrıldığı zamandan beri, seni besliyorum kendi vücudumla. Bu da koskocaman ayrılsak da beraberiz hissini beraberinde getiriyor tabii. Sadece benim vücudumdan beslenerek bir ayıboğan (dedenin sana taktığı lakap) bebeğe dönüşmeni zevkle izledim şu ana kadar. Ama artık bu dünyadaki en zevkli şeylerden biri olan yemek fiiline geçme zamanın geldi. 

Her geçen gün farklı tatları deneyimlemen, yüzündeki bazen ışıltı bazen de şok olma hallerin o kadar tatlı ki, kalbim patlayabilir her seferinde sevgiden.

İşte dün de, sebze püreni hazırlarken, çok acıkıp sabırsızlandığın için, her zaman bayılarak yediğin muzu eline verdim. (Kan çekiyor işte baban muzun memleketi Ekvador’dan geldiği için)

Hemen anladın elinde ne olduğunu ve bana acayip olgun ve sakin, sanki „sonunda anne, teşekkür ederim“ bakışı attın ve gözlerimin içine baka baka ciddi ve sanki hayatının en başından beni bunu yapıyormuş gibi, ağzındaki minik iki dişinin de yardımıyla küçük bir parça kopardın muzdan ve dişsiz ağzınla sakince ve huzurlu bir halde çiğnedin muzu. Sen bunları yaparken ayıramadım çoktan ıslanan gözlerimi senden. Çok hızlı gelişti her şey. Evet ayrılıyoruz minik tırtılım. Her geçen gün güçleniyorsun, her geçen gün bağımsızlaşıyorsun. En önemlisi her geçen gün özgürleşiyorsun aynı zamanda. Bu yüzden sen sakince muzunu ısırırken bu deli anne neden ağlıyor diye sorarsan açıklamak zaman alabilir. O kadar fazla duygu bir arada ki…

Okuduğum bir kitapta annelik deneyimi, senden ayrılan bir kol ya da bir bacağının senden bağımsızca ilerlediğini izlemeye benzetilmişti. Haklıydı yazar sanki biraz. Ama her ne kadar hayatımın en güzel deneyimi olmuş olasa da seninle tek vücut olmak, seni o kadar seviyorum ki, benden ayrılmanı, bağımsız ve özgür olmanı dört gözle bekliyorum. Hayatın boyunca bana bağlı olmanı diliyorum -tabi sen de istersen- ama asla bağımlı olmanı istemem. Ben olmadan da mutlu ve güçlü olabilmen önemli küçük bebeğim.

Bu pandemi çılgınlığı bir kere daha biz teknoloji çağında, dünyanın küçücük olduğunu, sınırların gittikçe belirsizleştiği her hücremizde hissederken birden mesafelerin uzadığını, sınırların belirginleştiğini yaşıyoruz bu karantina günlerinde. Küçücük bedeninde çoktan kocaman dünyayı taşıyorsun, babanla benim doğup yetiştiği toprakların arasında neredeyse bir dünya var. Bu içinde taşıdığın kocaman dünya eminim hayatı çok farklı gözlerle deneyimene neden olucak. Senin hayatını ve önündekileri düşündükçe içimi heyecan kaplıyor, bir yandan da korkularım tırmalıyor kalbimi. Dünyada bütün iyiliklerin kocaman bir ivmeyle büyüdüğü gibi, kötülükler ve zorluklar da büyüyor küçük tırtılım. İşte tam bu yüzden de bağımsız ve özgür olman elzem bebeğim. Daha bebeksin biliyorum ama bugün o muzu o kendinden emin bir şekilde ısırdın ya, yarın bir bakmışım kocaman olacığını biliyorum.

Seni seviyorum küçük tırtılım. Bu pandemi de işte bu yüzden beni ekstra delirtiyor. Evet annelik delilik. 

Birisi “Muz ve Korona Günlükleri” üzerinde düşündü

  1. Ne derin ve rafine yazı. Okurken yazını boğazımı düğümledin…
    Bu yolculukta hepinizin yolu açık ve güneşli olsun…
    Babanız ve Deden

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: